Güneş Sistemi

Yüzyıllar boyunca insanlar Güneşi ve Güneş sistemini incelediler. İlk zamanlarda merkeze Dünya’yı kurarak sistemler oluşturdular fakat günümüzde artık hepimiz biliyoruz ki sistemin merkezinde Dünya değil, Güneş var. Bu yazımda sizlere Güneş sistemini ve sistemin oluşumunu kısaca anlatacağım.

Günümüzden yaklaşık 4.500.000.000 yıl önce kütle çekimin etkisiyle gaz ve toz bulutları tarafından Güneş sistemimizin oluştuğu varsayılmaktadır. Bu varsayım 1734 yılında Emanuel Swedenborg tarafından ortaya atılan ve 1755 yılında Immanuel Kant tarafından genişletilen Bulutsu varsayımıdır (Nebula Hipotezi).

Yıldız Oluşumu

Güneş sistemi Samanyolu galaksisinin sarmal kollarından biri olan Orion kolunda bulunur. Güneş sisteminin Samanyolu galaksisinin merkezine olan uzaklığı 26.000 ışık yılıdır.

Güneş sistemi 8 gezegen ve 205 gezegen uyduları, 5 cüce gezegen ve 9 cüce gezegen uyduları, milyarlarca kuyruklu yıldız, asteroit, göktaşları, kuiper kuşağı cisimleri ve gezegenler arası tozdan oluşmaktadır. Bu kadar çok sisteme ait gök cismi bulunmasına rağmen Güneş sisteminin kütlesinin %99’luk kısmını Güneş meydana getirir. Diğer tüm gök cisimleri ise sadece Güneş sisteminin %1’lik kısmını meydana getirir.

Güneş Kütlesi Örneklemi

Güneş sisteminin merkezin de Güneş bulunur. Merkezden dışarı doğru sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gezegenleri bulunur. (Uluslararası Astronomi Birliğinin 2006’da aldığı kararla Plüton gezegen sayılmayıp cüce gezegen sayılmıştır.) Güneş sisteminde bulunan cüce gezegenlerin isimleri Plüton, Eres, Ceres, Haumea ve Makemakedir. Güneş sisteminde iç gezegenlerden (Merkür, Venüs, Dünya, Mars) hemen sonra astreoid kuşağı gelir ve astreoid kuşağının bitimi ile dış gezegenler (Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün) başlar. Dış gezegenlerin de dışında Kuiper Kuşağı ve Oort Bulutu bulunur.

Güneş Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir