Güneş II

Bu yazımızda Güneş I yazısının aksine daha teknik bilgileri inceleyeceğiz. Güneşin yapısı, katmanları ve teknik özellikleri başta olmak üzere birçok veriye yer vereceğiz.

Güneşin Yapısı         

Güneş, G2 tip bir sarı cüce yıldızdır. Yapılan çalışmalar Güneşin yaklaşık 4,57 milyar yıl yaşında olduğu göstermekle beraber yaklaşık 4-5 milyar yıl gibi de bir ömrü kaldığı düşünülmektedir. Bu da Güneşin yarı ömürde olduğu manasına gelir. Güneş mükemmel küreye yakın bir geometrik yapıdadır. Dokuz milyonda bir basıklığa sahip olan Güneşin kutuplar arası çap ile ekvator çapı arasında ki fark yaklaşık 10 kilometredir. Güneş çapı  1.392.700 kilometredir ve kendi ekseni etrafında 70.000 kilometre/saat hızda dönmektedir. Güneş yapı olarak Dünya ve benzeri gezegenler gibi katı halde değil plazma yapıdadır. Bu durum Güneş dönüş periyotlarını etkiler ve ekvatorda ki dönüş periyodunun 25 gün, kutuplarda ki dönüş periyodunun 35 gün olmasına yol açar. Fakat Dünya ve Güneşin yörünge hareketlerine bağlı olarak Güneşin görünür dönüşü ekvatorda yaklaşık olarak 28 gündür. Güneşin belirli bir sınırları yoktur. Merkezden uzaklaştıkça dış katmanların gaz yoğunluğu azalır. Güneş yarıçapı, güneş merkezinden ışık küresine kadar ölçülür.

Güneş Katmanları

Güneş Katmanları

            Güneş katmanlarını Güneş içi ve atmosferi olmak üzere iki başlık ve onların alt başlıkları şeklinde inceleyeceğiz.

Güneş içi

  • Çekirdek
  • Işınım katmanı
  • Konveksiyon katmanı

Güneş atmosferi

  • Fotosfer (Işık Küre)
  • Kromosfer (Renk Küre)
  • Geçiş Bölgesi
  • Korona (Taç)

Güneş içi, füzyon tepkimelerinin gerçekleştiği merkezdir. Güneş içinde bulunan çekirdek kısmında hidrojen tepkimeye girer ve enerji açığa çıkar bu açığa çıkan enerji ışık katmanı aracılığıyla gama ışınımı olarak konveksiyon katmana ulaşır. Konveksiyon katman ışık katmandan itibaren yaklaşık 200 bin kilometrelik bir katmandır ve Güneşin manyetik alanı bu kısımda oluşmaktadır.

Güneş Katmanları

Güneş içinin bittiği noktadan itibaren fotosfer katmanı ile Güneş atmosferi başlamaktadır. Bu katman yaklaşık olarak 500 kilometredir ve güneş lekeleri bu katmanda gözlenmektedir. Yaklaşık olarak 5840 derecedir. Fotosferden sonra kromosfer katmanı gelmekte ve bu katman yaklaşık olarak 2500 kilometre kadardır. Bu katmanda sıcaklık yaklaşık 20.000 dereceye kadar yükselmektedir. Geçiş bölgesinde sıcaklık yaklaşık 1.000.000 derece kadardır. Bu katman 10 kilometredir. En son korona kısmı gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir