Güneş I

Konu yaşamdan açıldığında, yaşamın olmazsa olmazı olarak hep suyu ele alırız fakat su kadar önemli hatta da sudan da önemli olan Güneşten hiç bahsetmeyiz. Bu yazımızda yaşam kaynağımız, hakkında mitler oluşturulan, kimi zaman Tanrı sayılıp tapılan, Samanyolu galaksimizin 200 milyar tane bilinen yıldızından sadece biri olan orta büyüklükteki yıldızımız güneşten bahsedeceğiz.

Güneş

Güneş, Güneş sistemimizin merkezinde yer alan orta büyüklükte bir yıldızdır. Bu orta büyüklükte ki tabiri sizleri yanıltmasın çünkü kütlesi Güneş sisteminin %99,8’lik muhteşem bir kısmını kaplar. Kalan %0.2’lik kütleye Dünya ve diğer gezegenlerin, astreoitlerin vb. Olması kütlesinin ne kadar büyük olduğu konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Güneş kütlesinin %70’lik kısmını hidrojen, %28’lik kısmını helyum ve kalan kısmını karbon, nitrojen, oksijen, nikel, demir ve de daha hafif metaller oluşturmaktadır. Güneşin çapı 1.4 miyon kilometredir, Dünyamızın çapından 110 kat daha büyük bir çapa sahiptir. Güneşi gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızlardan farklı kılan şey Güneşin, Dünyaya yakınlığıdır. Güneş ile Dünyamız arasında ki mesafe ortalama 149.000.000 kilometredir. Bu durum Dünyanın, Güneş etrafında ki yörüngesine göre 147.000.000 ile 152.000.000 kilometre değerleri arasında değişiklik gösterir.

Güneş ve Gezegenlerin Kıyaslanması

Dünya ile Güneşin arasında ki mesafenin optimum değerde olması Dünya da ki canlılığın ana sebebi denebilir. Dünyanın, Güneşe yakın olmasının başka büyük etkisi ise Dünyanın, Güneş yörüngesinde dönmesidir. Güneş, Dünyaya Dünyanın Güneşe uyguladığından 28 kat daha fazla kuvvet uygulamaktadır. Bu durumda Dünya, Güneş yörüngesine girmiş olur. Dünya, Güneş yörüngesinde dönmesini 1 yıl (365 gün 6 saat) gibi bir sürede tamamlar. Dünya ile Güneş arasında ki mesafe 8 ışık dakikasına denk gelmektedir Bunun manası güneşten çıkan bir ışık Dünyaya 8 dakika 20 saniye sonra erişmektedir başka bir deyişle biz hep Güneşin 8 dakika 20 saniye önce ki halini görmekteyiz.

Bu yazımda Güneş hakkında çok fazla detay bilgiye girmeden genel bilgiler verip Güneş hakkında genel fikir sahibi olmanızı amaçladım. Güneş II yazımda sizlere Güneşin yapısı hakkında detay bilgiler vereceğim. Aşağıda Güneş sistemi, Güneş ve gezegenler hakkında simülasyon ve görsellere ulaşabileceğiniz bir bağlantılar bırakıyorum.

https://solarsystem.nasa.gov/solar-system/sun/overview/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir